X
X
Menü
6. KOBİ VE GİRİŞİMCİLİK ÖDÜL TÖRENİ 
BASIN ve MEDYA
ARA
+
6. KOBİ ve Girişimcilik Ödülleri Başvuruları Başladı
:

 

Ödüller ve Kategoriler:

 

KOSGEB KOBİ ve Girişimcilik Ödülleri; KOBİ Ödülleri ve Girişimcilik Ödülleri olmak üzere 2 (iki) ana kategoride verilen toplam 7 (yedi) ödül ile Jüri Özel Ödülünden oluşur.

Bu kategoriler;

 1. KOBİ Ödülleri
 1. İhracatçı KOBİ Ödülü
 2. İnovatif KOBİ Ödülü
 3. İşbirliği Güçbirliği Yapan KOBİ Ödülü
 4. Dijital KOBİ Ödülü
 1. Girişimcilik Ödülleri
 1. Genç Girişimci Ödülü
 2. Kadın Girişimci Ödülü
 3. İnovatif Girişimci Ödülü

 

 1. Jüri Özel Ödülü

 

Değerlendirme Jürisi, yukarıdaki kategoriler haricinde bir işletmeyi veya Türk sanayisine/iş dünyasına katkı sağlayan bir kişiyi/kurumu/kuruluşu Jüri Özel Ödülü ile ödüllendirebilir. Jüri Özel Ödülü için başvuru şartı aranmaz.

Başvuruda Bulunacak İşletmelerde Aranacak Özellikler:

KOSGEB KOBİ ve Girişimcilik Ödüllerine başvuracak işletmelerin, KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı ve güncel KOBİ Bilgi Beyannamesinin onaylı olması esastır.

Kategorilere göre başvuru sahibi işletmelerde aranacak özellikler aşağıdadır:

a)KOBİ Ödülleri:

 

1) İhracatçı KOBİ Ödülü: En az 5 (beş) mali yıl önce kurulmuş, başvuru yapılan yıldan önceki 3 (üç) mali yıl içinde her yıl net satış hasılatı tutarının en az %50 (elli)’sini doğrudan ihracat gelirlerinden elde etmiş ve kurulduğundan bu yana en az 3 (üç) farklı ülkeye ihracat gerçekleştirmiş olmak.

 

2) İnovatif KOBİ Ödülü: Başvuru yapılan yıldan önceki 3 (üç) mali yıl içinde ar-ge ve inovasyon faaliyetleri sonucu mevcut/yeni pazarlara başarı ile sunulan yeni bir ürün, hizmet, uygulama, yöntem veya iş modeli fikri ile başarı elde etmiş ve son üç bilanço döneminde net satış hasılatını en az %50 (elli) arttırmış olmak.

 

3) İşbirliği-Güçbirliği Yapan KOBİ Ödülü: Başvuru yapılan yıldan önceki 3 (üç) mali yıl içindeki performansı dikkate alınarak, işletmelerin kurum/kuruluşlarla, büyük işletmelerle veya diğer KOBİ’ler ile bir araya gelerek; ortak tasarım, pazarlama, tedarik ve işbirliği kültürünün geliştirilmesi, üretim, istihdam, teknoloji düzeyi ve ihracatın arttırılması ve/veya yapılan işbirliği ile stratejik bir ürün üretiminin gerçekleştirilmesi ve cari açığın azaltılmasına katkı sağlanması konularında işbirliği-güçbirliği oluşturmuş ve sürdürülebilirliğini sağlamış olmak

 

4) Dijital KOBİ Ödülü: Başvuru yapılan yıldan önceki 3 (üç) mali yıl içindeki performansı dikkate alınarak, imalat süreçlerinde etkinlik ve verimliliği artırmak amacıyla; büyük veri, bulut teknolojileri, yapay zeka, akıllı ve esnek otomasyon sistemleri, robotik sistemler, akıllı sensörler vb. teknolojilere geçiş yaparak, ürün katma değerini ve kalitesini, işletme verimliliği ve karlılığını vb. üst seviyeye çıkarmış olmak.

 

b) Girişimcilik Ödülleri:

 

1) Genç Girişimci Ödülü: Başvuru yapılan yıldan önceki 3 (üç) mali yıl içinde işletme kurmuş olup, geleceğe dair büyüme stratejileri geliştirmiş, istihdam ve net satış hasılatı tutarında artan bir performans sağlamış, yeni girişimciler için rol model oluşturmuş, işletmedeki kurucu ortaklık payı ve başvuru esnasındaki ortaklık payı en az %50 (elli) olan ve başvuru esnasında 29 (yirmi dokuz) yaşını doldurmamış girişimci olmak.

 

2) Kadın Girişimci Ödülü: Başvuru yapılan yıldan önceki 3 (üç) mali yıl içinde işletme kurmuş olup, geleceğe dair büyüme stratejileri geliştirmiş, istihdam ve net satış hasılatı tutarında artan bir performans sağlamış, yeni girişimciler için rol model oluşturmuş, işletmedeki kurucu ortaklık payı ve başvuru esnasındaki ortaklık payı en az %50 (elli) olan kadın girişimci olmak.

 

3) İnovatif Girişimci Ödülü: Başvuru yapılan yıldan önceki 3 (üç) mali yıl içinde işletme kurmuş olup, geleceğe dair büyüme stratejileri geliştirmiş, istihdam ve net satış hasılatı tutarında artan bir performans sağlamış, yeni girişimciler için rol model oluşturmuş, işletmedeki kurucu ortaklık payı ve başvuru esnasındaki ortaklık payı en az %50 (elli) olan ve yenilik fikri/projeleri/faaliyetleri sonucunda ortaya çıkan teknolojik ürün/hizmet üreten/geliştiren/iyileştiren veya yeni üretim teknolojileri geliştiren/iyileştiren, belirli bir pazar payına ulaşmış girişimci olmak

 

 

 

Nasıl Başvurabilirim?

 

KOBİ ve Girişimcilik Ödülleri için www.kobivegirisimcilikodulleri.gov.tr yada www.kosgeb.gov.tr web sayfası veya www.turkiye.gov.tr üzerinden  başvurunuzu online yapabilirsiniz.

+
KOSGEB 5. KOBİ ve Girişimcilik Ödülleri Sahiplerini Buldu
:
KOSGEB tarafından gelenekesel olarak düzenlenen KOBİ ve Girişimcilik Ödül Töreninin 5. sinde, 9 kategoride finale kalan işletmeler arasından birinci seçilenler, ödüllerini Başbakan Sayın Binali Yıldırım’ın elinden aldılar.
 

 “5. KOBİ ve Girişimcilik Ödülleri Töreni”, Başbakan Binali Yıldırım’ın himayelerinde,  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü’nün ev sahipliğinde KOSGEB’in Ankara’daki yeni binasında gerçekleştirildi.

Başbakan Yıldırım:  "KOBİ'lerin tanımı değişiyor. Daha fazla girişimcimizin desteklerden faydalanması için, KOBİ'lere bir üst sınır olarak 40 Milyon TL üst sınır koymuştuk, şimdi bunu değiştiriyoruz, 125 milyona çıkartıyoruz" "Devlet ile vatandaş arasında mesafe kalmamalı, devletin bütün imkanları, devleti ayakta tutan millet için kullanılmalıdır." dedi.

Binali Yıldırım, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığında (KOSGEB) düzenlenen 5. KOBİ ve Girişimcilik Ödülleri Töreni'nde yaptığı konuşmada, bütün illerde KOSGEB Müdürlüklerini oluşturarak 81 ilde bulunan KOBİ ve girişimcilere hiçbir ayrım gözetmeden hizmet vermeye devam ettiklerini, KOSGEB'in vatandaşın ayağına giderek dertlerini dinleyip çözüm ürettiğini belirtti.

Hükümetleri döneminde KOSGEB'in desteklerini önemli miktarda artırdıklarını vurgulayan Yıldırım, küçük ve orta ölçekli yatırımcıya verilen desteğin 2002 yılına kadar 14,5 milyon lira olduğunu, 2018'e gelindiğinde ise bu miktarın 5 milyar 300 milyon liraya çıktığını aktardı.

Yıldırım, KOBİ'lerin daha güçlü desteklenmesi için yapacak çok fazla iş olduğunu hatırlatarak, "KOBİ'lerin ihtiyaçlarından biriside danışmanlık ve rehberlik. Bunun için yeni bir sistem, yeni bir anlayış lazım. Tıpkı rotası belli olmayan bir gemi gideceği limana ulaşamayacağı gibi KOBİ'lerin de bir rehberliğe ihtiyacı var. Hedeflerini gerçekleştirmek için o rehberliği de KOSGEB yapacak." diye konuştu.

Devletin kapısında vatandaşa söylenen "Bugün git, yarın gel" sözünün artık tarihe gömülmesini istediklerinin altını çizen Binali Yıldırım, "Bunun için de e-Hizmet, e-Devlet uygulamalarını günden güne yaygınlaştırıyoruz. Devlet dediğiniz nedir? Devlet vatandaşa aittir. Devlet soyut bir kavramdır. Eğer vatandaşla bütünleştirdiyseniz bir anlam ifade eder. Devlet ile vatandaş arasında mesafe kalmamalı. Devletin bütün imkanları, devleti ayakta tutan millet için kullanılmalıdır." ifadelerini kullandı.

Başbakan Yıldırım, KOBİ gelişim destek programı, KOBİ TEKNOYATIRIM ve Stratejik Ürün Destek Programlarını daha önce açıkladıklarını hatırlatarak, bu programlar sayesinde işletmelerde yaklaşık 5-6 bin kişiye iş imkanı sunacaklarını, bununla birlikte diğer programlarla ise işletmelerin katma değerli ürünler üretir hale gelmesi için belirli miktarlarda geri ödemesiz destek vereceklerini anlattı.

 - Stratejik Ürün Destek Programı 

Stratejik Ürün Destek Programı'na da değinen Yıldırım, buradaki amacın ise yerli ve milli üretimi geliştirmek olduğunu söyledi.

"İşletmeler, cari açığı, dış ticaret açığımızı yükselten ithal ürünleri ürettikleri takdirde bu desteklerden faydalanacak." diyen Yıldırım, "Destek ve üst sınır, KOBİ Tekno Yatırım Programı ile aynı olacak. Bu programlara duyurudan sonra çok ilgi oldu. Bin 722 işletme müracaat etti. Şu anda 294 işletmenin başvurusu tamamlandı ve bu projelerle dışa bağımlı olduğumuz ürünleri yerli kaynaklarla üretme imkanına sahip olacağız." Şeklinde konuştu 

Konuşmasını KOBİ'lere bir müjde vererek tamamlamak istediğini aktaran Başbakan Yıldırım, şunları kaydetti:

"Türkiye gelişti, KOBİ'lerimiz büyüdü, imkanları gelişti fakat başlangıçtaki KOBİ tanımı aynı kaldı. Bu da işletmelerimizin, KOBİ'lerin işini zorlaştırıyor. KOBİ'lerin tanımı değişiyor. Daha fazla girişimcimizin desteklerden faydalanması için, KOBİ'lere bir üst sınır koymuştuk destekte, ne kadar, 40 milyon, şimdi bunu değiştiriyoruz, 125 milyona çıkartıyoruz. KOBİ'ysen 40 milyondan fazla destek alamazsın ama artık zaman değişti. Şimdi 125 milyona kadar KOBİ sayıyoruz. Ayrıca her bölgemizin, her şehrimizin, her ilçemizin öncelikleri aynı değil. KOSGEB bu dönemde daha fazla sahada olacak, üreten firmaları yerinde görecek, sorunları dinleyecek ve sonra dönecek, yapacağı çalışma, alacağı karar daha isabetli olacak. Böylece sanayi odalarıyla, esnaf odalarıyla koordineli olarak şehirlerin, bölgelerin öncelikleri tek tek ele alınacak. Her ilde, ilçede 5 tane önemli alan tespit edilecek. Bizim artık uzmanlaşmaya gitmemiz lazım. Kaynağımızın en verimli şekilde kullanılması esastır. Bu 5 sektörü belirleyip buna göre desteklerimizi, yatırımlarımızı kanalize etmiş olacağız."

 

Bakan Faruk Özlü; “ Dünyada en büyük sermaye, girişimci sermayesidir.”

KOSGEB'in, 28 yıldır KOBİ'lerin ve girişimcilerin yanında olan, üretimin ve yatırımın bütün aşamalarına yardım elini uzatan, teşvik eden kurumlardan biri olduğuna işaret eden Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, kurumun bir yandan KOBİ'lere destekler sunarken, diğer yandan yeni girişimcileri ekonomiye kazandırdığını söyledi.

Faruk Özlü, dünyada en büyük ve değerli sermayenin, girişimci sermayesi olduğunu vurgulayarak, bir ülkenin nitelikli girişimci sayısı ne kadar çoksa, o ülkenin ekonomisinin o kadar büyük ve geleceğinin de o kadar parlak olacağını dile getirdi.

Ne kadar çok fikir ve girişimci olursa o kadar çok istihdam, büyüme ve katma değer oluşacağının altını çizen Özlü, bu sebeple KOBİ'lere verilen desteklerle girişim, Ar-Ge ve inovasyon becerilerini teşvik ettiklerini bildirdi.

- "2 bin 49 KOBİ'ye 524 milyon lira destek"

KOSGEB'in yeni yapılanması, vizyonu ve 2023 hedefleri doğrultusunda temel önceliğin, imalat sanayisi ve yüksek teknoloji olduğunu anlatan Özlü, Bakanlık olarak tüm bağlı kurumlarla "yüksek teknolojili ürünlere" odaklandıklarını kaydetti.

Özlü, KOSGEB'i öncelikli olarak imalat sanayisi teşviklerine yönlendirdiklerine dikkati çekerek, "Bunun en somut örneği KOBİ-Gel Destek Programı'dır. KOBİ-Gel Destek Programı ile 2 bin 49 KOBİ'mize 524 milyon lira tutarında destek vereceğiz." diye konuştu.

Bakan Özlü, tüm destek programlarıyla Türkiye'nin yüksek teknoloji üretmesini, ürettiği teknolojiyi ihraç etmesini hedeflediklerini ve bu çerçevede KOSGEB'in sunduğu destek ve teşvik mekanizmalarını, teknoloji üreten KOBİ'lerin üzerine yoğunlaştırdıklarını anlattı.

Teknolojiye yatırım yaparak, Türk ekonomisinin bağışıklık sistemini güçlendirdiklerinin altını çizen Özlü, milli ve yerli üretimi beka mücadelesi olarak gördüklerini ve bu kapsamda KOBİ'leri yerli üretime teşvik ettiklerini söyledi.

Özlü, ihracat içindeki yüzde 3,6'lık yüksek teknolojili ürünlerin payını, 2023 yılına kadar en az yüzde 10 seviyesine çıkarmak için bütün kaynakları seferber edeceklerini vurgulayarak, bilim merkezi, teknoloji üssü, ileri sanayi ülkesi Türkiye hedefine KOBİ'ler ve girişimcilerle birlikte yürüdüklerini dile getirdi.

"Sanayide Yüksek Teknolojiye Geçiş Programı"nı başlattıklarına değinen Özlü, KOSGEB'in, yüksek teknolojiye vereceği destekleri programın önemli bir aşaması olarak gördüklerini bildirdi.

Yerlileştirme Yürütme Kurulunun, yerli ve milli sanayiye bakışın en somut ifadesi olduğuna işaret eden Özlü, Türkiye'nin kendi KOBİ'si, finansmanı ve insan kaynağıyla küresel pazara entegre şekilde kendi ürünlerini üreteceğini belirtti.

Özlü, çalışmalarından dolayı KOSGEB yöneticilerine teşekkür ederek KOBİ'leri kutlarken, "Güçlü KOBİ, güçlü girişimci, güçlü Türkiye" hedefiyle üretmek isteyen herkesin yanında olmayı sürdüreceklerini kaydetti.

 

KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt; "Teknoloji üretimini tabana yaymak istiyoruz"

KOSGEB Başkanı Cevahir Uzkurt da genişleyen vizyonlarına uygun şekilde inşa edilen yeni binalarının açılışını gerçekleştirdiklerini belirterek, binanın hükümetin KOSGEB'e ve KOBİ'lere verdiği önemin bir aynası ve nişanesi olduğunu söyledi.

Ekonomik büyümenin tabana yayılması ve gerçek bir refah oluşturması için KOBİ'lerin başarılı bir kimliğe sahip olmaları gerektiğini vurgulayan Uzkurt, KOBİ'leri sadece ekonominin değil, toplumun da atar damarları olarak gördüklerini bildirdi. Türkiye'nin 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine giden yolda KOBİ'lerin lokomotif olacağına işaret eden Uzkurt, bu kapsamda bu kuruluşlara katma değerli üretim faaliyetlerini gerçekleştirebilmeleri için makine teçhizat ihtiyaçlarından ihracat ve teknoloji yatırımlarına, Ar-Ge çalışmalarından yerli ve milli üretimlerine kadar çok geniş bir yelpazede destek vermeyi sürdürdüklerini anlattı.

Uzkurt, "Gelecek dönemde de ithal ürün ve ara malların yerli ve milli üretimini desteklemek, KOBİ'lerimizi uluslararası pazarlarda söz sahibi yapmak için ülkemizin stratejik önceliklerine uygun, yenilikçi, teknoloji düzeyi yüksek imalatçı girişimcilerimizi özellikle desteklemeye devam edeceğiz." dedi.

Yeni dönemde öncelik verilen hususlardan birinin, büyük firmalarla KOBİ'lerin iş birliği olduğuna dikkati çeken Uzkurt, özellikle orta yüksek ve yüksek teknolojili alanlarda KOBİ'lerin üretim faaliyetlerini destekleyerek, teknoloji üretimini tabana yaymayı arzu ettiklerini bildirdi. 

 • Başbakan Yıldırım, ödül töreni öncesinde KOSGEB'in yeni binasının açılışını gerçekleştirdi. KOSGEB girişinde düzenlenen törende kurdele kesen Yıldırım, binanın hayırlı, güzel hizmetlere vesile olmasını diledi.
 • Yıldırım, ödül törenindeki konuşmasının ardından, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ve KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt ile ödüle layık görülen girişimcilere ödüllerini takdim etti.

KOSGEB KOBİ ve Girişimcilik Ödülleri; Yılın Başarılı KOBİ Büyük Ödülü, Yılın  Başarılı KOBİ Ödülleri ve Yılın Başarılı Girişimci Ödülleri kategorilerinde olmak üzere 3 an başlıkta ve 9 kategoride verildi. Kategorilere göre bu senenin ödül alan işletmeleri şu şekilde oldu:

 

1. Yılın Başarılı KOBİ Büyük Ödülü

Cryocan Basınçlı Kaplar End. Tes. San. Ve Tic. Ltd.Şti. (KOCAELİ)

 

2.Yılın Başarılı KOBİ Ödülleri

 • Yılın İnovatif KOBİ Ödülü

Mespa Sağlık Malzemeleri San. Ve Tic. A.Ş. (Gaziantep

 • Yılın İş Birliği Güç Birliği Yapan KOBİ Ödülü

Kapadokya Balon Bakım A.Ş. (Nevşehir)

 • Yılın İhracatçı KOBİ Ödülü

Atlantik Petrol Ürünleri Tic. San.A.Ş. (İstanbul)

 • Yılın Çevre Dostu KOBİ Ödülü

Uysal Madencilik Nakliyat San. Ve Tic. Ltd. Şti. (Tekirdağ)

 

3.Yılın Başarılı Girişimci Ödülleri

 • Yılın Genç Girişimci Ödülü

Özyürük Ağaç Sanayi Anonim Şirketi (Şanlıurfa)

 • Yılın Kadın Girişimci Ödülü

A Plus Plastik ve Elektrik San. Tic. Ltd. Şti. (İstanbul)

 • Yılın Küresel Doğan Girişimci Ödülü

Akyürektech Tarım Ürünleri (Mersin)

 • Yılın İnovatif Girişimci Ödülü

SBS Bilimsel Bio Çözümler San. Ve Tic. A.Ş. (İstanbul)

 

Jüri özel ödülü, 15 Temmuz darbe girişiminde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünde şehit olan Özgür Gençer ile gazi olan Şenol Gençer kardeşlerin şirketine verildi. Ödülü şehit Gençer'in eşi Esra Gençer aldı.

KOSGEB Başkanlık binası konferans salonunda gerçekleştirilen törene  Başbakan Binali Yıldırım’ın yanı sıra Milli Eğitim Bakanı Dr. İsmet Yılmaz, çok sayıda Milletveklili, üst düzey bürokrat, KOBİ temsilcisi ve girişimciler katıldı.