X
X
Menü
6. KOBİ VE GİRİŞİMCİLİK ÖDÜL TÖRENİ 
Ödüller
ARA
+
MARZ DIŞ TİCARET VE NAKLİYAT LTD.ŞTİ.
:

İran’da 1982 yılında doğan Ali Gholizadeh, genç yaşında memleketinde bulunan Kapalı Çarşı’a ticari hayatına atıldı.

 

2005-2010 yıllarında İran – Türkiye Pazar Araştırmasına yönelik çalışmaları neticesinde 2010’da Moral Tekstil firmasında ihracat müdürü olarak görev aldı. Adı geçen şirkette üç yıl çalıştıktan sonra 2013 yılında kendi şirketi olan Marz Dış Ticaret ve Nakliyat firmasını kurdu.

 

Yeni pazar arayışında çalışmalarını devam ettiren firma, mevcut üretimin geliştirilmesi başta olmak üzere teknolojik teknik bilgilerini geliştirme konularında arayışlarını sürdürüyor.

 

Bugüne kadar herhangi bir projede yer alma yerine kendi adına yaptığı çalışmaları genişletme ve geliştirmeyi hedefleyen genç girişimci Ali Gholizadeh, firma olarak rakip işletmelerin gelişmelerine ayak uydurmak suretiyle rekabet gücünü korumayı ve mevcut işletmelerindeki verimliliği arttırmayı hedefliyor.

 

Firmanın bir diğer hedefinde ise, sosyal sorumluluk kapsamında işçi-işveren ilişkilerinin iyileştirilmesi doğrultusunda çalışmalar yaptıklarını ifade ediyor. Enerji sektöründe de bir dizi çalışmalarının bulunduğunu bildiren firma yetkilisi, enerji verimliliği ve tüketilen enerji sarfiyatının minimum seviyeye indirilmesine ilişkin ar-gelerinin bulunduğunu söylüyor.

+
MİRA ENDÜSTRİYEL EĞİTİM DANIŞMANLIK ORGANİZASYON İNŞAAT SANAYİ TİC. LTD. ŞİRKETİ
:

Mira, iple erişimle yüksekte çalışma becerisini, mühendislik ve teknisyenlik eğitimiyle birleştirerek profesyonel çözümler sunan bir kuruluş olup 2013 yılında sektördeki yerini aldı.

 

Firma, sanayiden inşaat sektörüne, rüzgâr türbinlerinden yaşam hatlarına kadar, birbirinden farklı sektörlerde her türlü iple erişim alanında faaliyetlerini başarı ile sürdürerek, yüksekte çalışma, tahribatsız muayene, iş güvenliği ve uluslararası geçerlilikte iple erişim teknisyenliği eğitimi ve sertifikalandırması gibi ihtiyaçlara da cevap vermektedir.

 

ABD, Kanada, İngiltere, Danimarka, Hollanda, İsveç, Polonya, Azerbaycan, Türkmenistan, Kırgızistan, Pakistan, Çin gibi birçok ülkede, farklı iş kollarında çalışmış, ülkemizin deneyimli ip teknisyenlerinin, güvenlikten ödün vermeden profesyonel bir çalışma ortamı için bir araya geldikleri bir şirkete sahip MİRA; SPRAT (Society ofProfessional Rope Access Technicians), IRATA (Industrial Rope Access Trade Association) ve TUREB (Türkiye Rüzgâr Enerjisi Birliği), üyesi olup GWO (Global Wind Organisation) akreditasyonu, ISO 9001 ve OHSAS 18001 sertifikasyonları sahibidir.

 

Firma, 2014 yılında ilk yurt dışı deneyiminde (Azerbaycan-Bakü Olimpiyat Stadyumu) 3.000 adam/günün üzerinde çalışma yaparak ülke dış ticaretine katkı yapmıştır.

 

Yakın bir zamanda ticari sektörde yerine alan şirket, yaklaşık 1000 kişiye “ yüksekte çalışma, sprat, irata ve gwo” eğitim vererek saygınlığını perçinlemiştir. Mira, kuruluşundan bu güne, global rüzgar türbin üreticilerinin ülkemizde ve bölgemizde onaylı servis sağlayıcısı olmak hedefinde önemli rol üstlenmiştir. Özellikle 2016 yılı itibari ile GE, NORDEX gibi Global Türbin üreticisi firmaların yurt dışı (Pakistan) işlerinde de başarı elde ederek ülke dış ticaretine katkı sağlamaya devam etmektedir.

+
SİAMER ANTİK MOZAİK MERMER NAKLİYAT ELEKTRİK VE OTOMASYON SİSTEMLERİ SANAYİ TİC.LTD.ŞTİ
:

Burdur’un Bucak ilçesinde 2013 yılında Fetullah Kaplan tarafından kurulan Siamer Antik Mozik Mermer firması, yakın bir tarihte kurulmasının ardından yüksek kaliteli ürün ve çeşitli modelleri ile ülkemizin önde gelen kuruluşları arasında yerini aldı.

 

Bucak Sanayi Sitesi’nde 600 metrekarelik kapalı alanda sekiz çalışanı ve üç makine ile 2013 yılında iş hayatına başlayan firma ; özverili çalışmanın ardından iş sahasını 5 bin m2’ye çıkardı. Siamer, istihdam alanını da genişleterek çalışan sayısını 45 kişiye çıkarırken makine ekipmanlarını da 3’ten 20’ye yükseltip iç piyasa ve bir çok ülkeye ihracat yapma başarısını elde etti.

 

Her tür yüzey ölçü ve desenli doğaltaşın işlendiği Siamer firması, kısa zaman içerisinde sektöründe başarı elde eden şirketler arasında yerini aldı.

 

Az personel ile küçük bir alanda firmasını oluşturan, başarılı bir çalışmayla şirketini geliştiren Siamer’in ana bir hedefi bulunuyor. 2016 yılı sonunda ihracat rakamını 3 milyon TL’ye yükseltmek ve en kısa zamanda organize sanayi bölgesinde kendilerine ait bir fabrikaya kavuşmak.

+
TECHNOTHERM ISITMA SİSTEMLERİ SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ.
:

Ülkemizde tanınmış firmalarında, teknik alanda 8 yıl görev yaptıktan sonra 2015’te ilk şahıs şirketini kurdu. Technotherm markası ile ısıtma sistemleri üzerine faaliyete başlayan firma, Rusya, Türkmenistan ve Bulgaristan’a doğrudan ihracata başladı. 750 bin TL ciro elde eden şirket, ısıtma sistemleri üzerinde çeşitli araştırmalar yaparak işini büyüterek 2016 yılında cirosunu 1 milyon 29 bin 407 TL’ye yükseltti. İç pazardaki payı ihracatına göre oldukça küçük olan firmanın en dikkat çeken hikayesi ise Vasvidin Kahraman’ın tek başına çalışması.Şahıs şirketini kurduktan sonra çeşitli zorluklara göğüs geren firma, Rusya’da cirosunu ikiye katlamayı hedefliyor.

 

Türkiye’de imal edilen ürünleri, dış ülke pazarlarında tanıtmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Technotherm firma sahibi Kahraman, topluma faydalı olmak ilkesinden hareketle, doğal gaz ve güneş enerjisi ile çalışan ürünlerin tanıtımı yönünde her ay iki ülkeye giderek karşılıklı görüşme yaptığını belirtiyor.

 

Tek başına iş hayatına devam eden Vasvidin Kahraman, doğalgaz, içme suyu, yangın tesisatları ile inşaat ve sanayide birçok teknik ürünler arasında yer alan armatür, paslanmaz flexler ve topraklama ürünlerini kalite standartları çerçevesinde temin etmede oldukça başarılı.

 

Technotherm’in kurucusu Kahraman, coğrafya gözetmeksizin üretimini gerçekleştiği çeşitli imalatlarını, Çorlu ve Trakya’nın ötesinde Türkiye’nin her noktasına ve Avrupa, Asya, Afrika ülkelerine ulaştırmaya çalışmakta. 

+
İZEL KİMYA SAN.VE TİC.A.Ş.
:

İzel Kimya A.Ş boya ve vernik sanayisinde yaygın olarak kullanılan sentetik reçine ihtiyacını karşılamak için 1996 yılında faaliyetlerine başladı. Başlangıçta sektörün ihtiyacından dolayı 1250 ton/yıl vernik(poliüretanlı dolgu ve parlak selüloz) üretimi gerçekleştirdi. 1998 yılında bu rakam 1620 ton/yıl’a ulaştı. Sürekli artış gösteren üretim rakamları ve müşterilerden gelen farklı talepler firmayı yeni araştırmalara yöneltti.

 

Yoğun Ar&Ge çalışmaları ile 1998 yılında ilk olarak gerçekleştirilen Alkid Reçine üretimi aynı yıl 1750 ton/yıl üretim rakamına ulaşırken, kısa bir süre sonra bu rakam 4320 ton/yıl’a ulaştı.

 

2009 yılından itibaren, şartların da değişmesiyle şirket kendini daima yeniledi. İzel Kimya bu yıla kadar Kurtköy’de ki binasında faaliyetlerine devam ediyordu. İşletme artan talepleri karşılayamamasından dolayı 2011 yılında Dilovası’nda ki modern binasına taşındı.


Şuanda şirket toplamda 10000 metrekare alana kurulmuş olup 8500 metrekaresi kapalı alanında 40000 ton üretim gerçekleştirebilmektedir. Üretim imkanlarını kolaylaştırabilmek için işletmenin büyük bir depolama alanı mevcuttur.


İzel Kimya çok sayıda vernik ve boya üreticisine büyük ya da küçük demeden hizmet vermekte ve bu alanda ileri konumda bulunmaktadır. Bu sebeple yüzey işlemleri için faaliyet gösteren firmalar şirketin eşsiz hizmeti ile sunduğu mamüllerini talep etmektedir.Aynı zamanda firmaların özel teleplerine de hususi çalışmalar ile cevap veren İzel Kimya artık bilinen bir marka olmustur.Şimdilik %15’lik üretimini ihraç eden şirket üç kıtada özellikle Ortadoğu, Türki Cumhuriyetler ve Avrupa’da bilinen bir marka olma yolunda hızla ilerlemektedir.


İzel Kimya Türkiye’de yalnızca Alkid Reçinesi üreten tek şirket ve üreticisi konumundadır. Şirketin başarısının arkadasındaki sebep, müşterilerine sunduğu yüksek kaliteli mamuller ve en iyi servis imkanıdır. Bu kaliteyi sunmak için üretimin her aşaması kademe kademe sürekli kontrol altında tutulmakta, alanında uzman mühendisler ve çalışanlar tarafından yapılan kontroller, hammaddeden lojistik için hazırlanmış olan izole tank ve varillere kadar gerçekleştirilmektedir. Bu kalite İzel Kimya’yı her geçen gün daha akılda kalıcı bir noktaya taşımaktadır.

 

İşletme, KOSGEB 4. KOBİ ve Girişimcilik Ödül Töreninde de Çevre Dostu KOBİ Ödülü Dalında finalist işletmeler arasına girmiştir.

+
POLİNER PLASTİK AMBALAJ GERİ DÖNÜŞÜM DERİ SAN.TİC.A.Ş.
:

Poliner A.Ş. 1998 yılında, Bursa’da 200 metrekarelik küçük bir atölyede 30 ton/ay polietilen ambalaj üretim kapasitesi ile faaliyetine başlamış olup, bugün 8.000 metrekare kapalı alanda 1.000 ton/ay kapasite ve 133 personel ile faaliyetini sürdürmektedir.

 

Poliner Plastik, hizmet verdiği sektörlerden gelen taleplerin yıldan yıla artış göstermesiyle ilave makine yatırımları gerçekleştirmiş ve kapasite artışı sağlamıştır. Kapasitenin artması, beraberinde üretimden çıkan ve geri dönüştürülebilir özellikte olan fire (üretim artığı) miktarında da artışa sebep olmuştur. Bu durum ve işletmenin çevre duyarlılığı atık geri dönüşümü konusunda faaliyetlerinin başlangıcı olmuştur. BEBKA’nın desteğiyle yürütülen proje ile geri dönüşüm makinesi yatırımı yapan işletme, projenin devamında da Ambalaj Atığı Toplama Ayırma ve Geri Kazanımı konusunda lisans almıştır. Yatırımı yapılan makinenin teknolojisi sayesinde bölgede toplanan polietilen atıklar ve üretim fireleri %100 oranda geri dönüştürülmeye ve orijinal hammaddeye ikame ikinci kalite hammadde olarak üretimde kullanılmaya başlamıştır. İşletme 360 ton/ay polietilen ambalaj atığı geri kazanım kapasitesine sahiptir.

 

Poliner A.Ş. nin ileriye dönük faaliyetleri arasındaki önceliği çevre dostu üretim şeklini sürdürülebilir kılarak müşterilerini ikinci kalite ambalaj kullanımına teşvik etmek ve geri dönüşüm tesisini genişletmektir.

 

İşletme, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen 2016 yılı Verimlilik Proje Ödülleri kapsamında orta büyüklükteki işletme kategorisinde üçüncülük ödülü almıştır.

 

2014 Yılında da Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Ekonomiye Değer Katanlar ödül töreninde En Başarılı Kobiler kategorisinde ödül almıştır.

+
SEMİTAŞ EMPRENYE VE SANAYİ TESİSLERİ A.Ş.
:

1984 yılında Uşak ilinin Banaz ilçesinde kurulan işletme, emprenyeli ahşap üretimi üzerine faaliyet göstermekte olup, emprenyeli soğutma kulesi ahşabı, emprenyeli ahşap evler, emprenyeli yuvarlak tel direkleri ve emprenyeli tornalı (4-6-8-10-12-14ve 20cm çaplarında) dekoratif kalem gibi yuvarlak ahşap malzemeler, Alman normlarına uygun olarak otomatik makinede imal edilen emprenyeli ısıcam sistemli pencereler, kapılar, emprenyeli kameriye, pergole ahşapları ile çocuk oyun grupları, park bahçe düzenlemeleri imalat ve montaj işlemleri yapmaktadır.

 

Semites Emprenye ve Sanayi Tesisleri bünyesinde TSE ve ISO 9001, ISO 14001 ve OHSAS 18001 kalite belgelerine uygun imalat yapılmaktadır. Tesislerde üretilen EMPRENYE’li Ahşap’tan üretilen bütün  ürünler diğer benzeri uygulamalara göre 10 kat daha uzun ömürlü ve çevre dostudur.

 

İşletme, sektördeki en son teknolojileri kullanmaktadır. Tesis bünyesinde, kereste atölyesi, doğrama atölyesi, torna atölyesi, polyester atölyesi, mobilya atölyesi, kurutma fırını ve emprenye üniteleri bulunmaktadır. SEMİTAŞ tesislerinde ahşap her türlü kullanım alanına göre en az fire oranıyla değerlendirilmektedir.

 

İşletmenin,  2013 yılı Aralık ayında Zafer Kalkınma Ajansı’nın ilan ettiği Rekabetçi KOBİ Mali Destek Programına sunduğu “Semitaş'ta Yenilikçi Ürünler İçin, Yeni Üretim Hattı Projesi” ve 2015 Mart ayında başarılı bir şekilde tamamlandı.Proje kapsamında işletmenin teknik altyapısı geliştirilip, ithalat bağımlılığını azaltacak yenilikçi ürünlerin ortaya çıkarılması ve katma değerin artırılması sağlandı. Bu sayede işletmenin yenilikçilik kapasitesi artırılırken Uşak’ın rekabetçi avantajına ve ekonomik gelişimine de katkı sağlanmış oldu. Proje ile ilk olarak geliştirilecek yeni ürün altyapısına uygun teknolojiye yatırım yapılması planlandı. Bu kapsamda 6 adet yeni makine alındı. Aynca bu makinelerin yerleştirileceği bir atölye de proje dahilinde inşa edildi.

+
SUN-KA SUNGURLU KAĞITÇILIK SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
:

SUN-KA SUNGURLU KAĞITÇILIK SAN. TİC. LTD. ŞTİ. , geçmişi 30 yıla yaklaşan bir aile işletmesidir. Çorum-Sungurlu'da ticaretle uğraşan Ayhan Öztekin, 80'li yılların sonunda ticaretten imalat sanayine yönelmeye karar vermiş ve sektör araştırmalarına başlamıştır.

 

Ülkemizde her dönem ihtiyaç duyulan kâğıt sektöründeki boşluğu gören Öztekin, 1989 yılında “Ayhan Kâğıt” adıyla kendi fabrikasını kurmuş ve gri karton üretimine başlamıştır.

 

Sungurlu'nun coğrafi pozisyonunun lojistik avantajları ve ötedenberi süregelen yüksek talep ve arzdaki sıkıntı, işlerin kısa sürede büyümesini sağlamıştır. Kuruluşundan sadece 2 yıl sonra, 1991 yılında, aile üyelerinin ortaklığında şirketleşme karan alınarak, bulunduğu bölgenin ve kendi doğduğu toprakların ismini alan Sun-Ka Sungurlu Kâğıt San. Ltd. Şirketi kurulmuştur.

 

Günlük 1.000 kg gibi düşük bir kapasite ile üretimine başlayan Sun-Ka, aynı hızla büyümeyi sürdürmüş ve bir kaç yıl içinde üretimini 15 kat kadar artırmıştır. 2001 yılı mali krizinde şirket öz sermayesi güçlendirilmek amacıyla aile dışından bir ortak şirkete katılmıştır. 2002 yılında ürün gamında geliştirme yapılarak, yan mamul olan bobin gri karton ebatlanarak mamul ürüne dönüştürülmüş, istenilen renk ve ebatta laminasyon-ebat karton üretimi yapabilir hale gelinmiştir. Bu yatırımla birlikte büyüme hızlanmıştır. Müşterilerinden gelen artan kalite talepleri sonucunda 2006 yılında büyük bir yatırımla makine parkını yenilemiş ve yapılan bu büyük revizyon ile işletme, yurt içinde yer alan 7 gri karton fabrikası içerisinde önemli bir noktaya gelmiştir. Bugün, 15.000 metrekare alana kurulu fabrikası ile üretim miktarını artıran Sun-Ka, ülkemizin en büyük 5 gri karton üreticisi arasında yer almaktadır.

 

Mobilya imalatından, tekstil sektörüne, kırtasiyeden, ambalaj sanayine ve hatta savunma sanayine kadar uzanan geniş bir kullanım alanına sahip gri ve lamine kartona olan talep, bu sektörlerdeki büyümeye ve çevre bilincinin gelişmesine paralel olarak her geçen gün artmaktadır.

 

Başkent ve Karadeniz bağlantı kavşağında, Anadolu’nun kalbinde yer alan küçük bir ilçede, mütevazı koşullarda kurulan Sun-Ka, 30 yıla yaklaşan deneyimi, dünya ve ülke ekonomisindeki dalgalanmalara dayanıklı esnek ve kurumsal yapısı, yenilenmiş makine parkı ve modem işleyişi ile üretmeye, büyümeye ve katma değer oluşturmaya devam etmektedir.

+
CANEL TEKSTİL İTHALAT İHRACAT SAN.TİC.LTD.ŞTİ
:

İşletme 1989 yılında Hacik Canel ve ortakları olarak kurulmuş olup 1992 yılında Canel Tekstil İth. İhr. San. ve Tic. Ltd. Şti.’ye dönüştürülmüştür. Firma, o günden bugüne 300 metrekare kullanım alanını 5000 metrekareye çıkarmıştır. Firmanın ana pazarı Batı Avrupa ülkeleri olup; müşterilerinin yükselen standartlarına ve taleplerine başarıyla cevap verebilmiştir.

 

Tekstil sektörü emek yoğun bir sektör olarak biliniyorsa da, Canel Tekstil'in yoğunlaştığı alan, tasarım ve know-how yoğun ürünler olmuştur. Bu bağlamda; İtalya tasarım stüdyoları ile ortak çalışma modeli ile desen tasarımı departmanı oluşturulmuş ve tasarımlarında Avrupa'nın belki de en başarılı desenlerini sunar hale gelmiştir. Bunları destelemek üzere bünyesine dijital baskı üretim tesisi de eklemiştir. Desenlerin yanı sıra özgün model tasarımlan da, bir o kadar beğeni toplamaktadır.

 

Ana ürün grubu olan bayan dış giyiminde kendi tasarımlarını ve koleksiyonu ile müşterilerine hizmet vermektedir. Müşteriler, başta Almanya, İtalya, Fransa, Hollanda’da olmak üzere Avrupa’daki mağaza zincirleri ve katalog firmalarıdır. Canel Tekstil model tasarımları yanında kumaş/desen tasarımı da yaparak, koleksiyonunu satış grafikleriyle desteklemektedir. Geniş üretim gamında ; örme ve dokuma ürünler, orta ve büyük bedenler , ‘’genç-orta yaş ’’ ve  ‘’orta yaş ve üstü ’’ tasarımlar vb. görülebilir.  

 

Canel Tekstil, tasarımlarının telif haklarını korumayı da ihmal etmemiştir. Bu kapsamda ve kopyalanan ürünlerimizin tazminatları konusunda Almanya'da bir patent bürosundan destek alınmaktadır. Esnek üretim altyapısı, uzman kadrosu ve sektör analizi ile 23 yıldır büyümeyi sürdürmektedir.

+
NÜVE SANAYİ MALZEMELERİ İMALAT VE TİCARET A.Ş.
:

NÜVE,  iş dünyasına 1968 tarihinde şirketin başlıca faaliyet konusu tesisat ve inşaat işleri ve bu işlerde kullanılan her tür malzeme, hammadde ve yedek parçaların ticaretini ve ithalatını yaparak başladı. İlerleyen yıllarda piyasadan gelen talep üzerine basit elektronik dağıtım panoları yapmaya başlayan şirket, ilk imalat tecrübesini de bu şekilde edinmiş oldu.

 

Laboratuvar cihazları üretimine ilk defa 1976 yılında Ankara’nın Siteler semtinde kiralık bir atölyede başlandı. Şu anda Esenboğa Yolu üzerinde mevcut olan fabrikaya geçiş 1981 yılında olmuştur. 1981 yılından itibaren kendine ait bir yerde, daha sağlıklı bir ortamda daha modem tezgâhlarla üretime devam eden NÜVE'nin ilk ürün gamını kuru havalı stabilizatörler, su banyoları ve santrifüjler oluşturmaktaydı. Kalitesi ve çeşitleri her geçen gün artan ürünlerin ilk ihracatı 1982 yılında Ürdün’e gerçekleştirildi. 1980’li yılların sonunda ise ürünlerin gerçek anlamda yurt dışına pazarlaması yapılmaya başlandı.

 

Bugün ise şu anda 16 farklı ürün grubu altında 85 model cihazın üretimini yapmaktadır. İhracat yapılan ülke sayısı 106 olup, ihracat pastası içinde Avrupa ülkeleri %40 oranı ile en büyük payı almaktadır. Yurt içinde ise ülke geneline yayılmış 29 bayisi ile tüm Türkiye’ye hizmet verip, %60 pazar payının olduğunu tahmin edilmektedir. Türkiye’de kendi alanında pek çok ilki üreten bir firma olarak daha çok ilki üretmeyi hedeflemektedir.

+
PENEPOLE DOKUMA SAN.TİC.LTD.ŞTİ.
:

İşletme, 1963 yılında Jakarlı desen atölyesi olarak faaliyete başlayıp, 1995 yılında Penepole markası ile döşemelik kumaş üretimine başlamıştır.

 

Geçmişine dayalı deneyim ve bilgi birikimi firmanın çok kısa sürede çok yol almasını sağlamıştır. 2010 senesinde faaliyete geçen iplik bölümü ise ürün geliştirmeye daha ham madde aşamasından başlayabilme olanağı vermiştir.

 

 Düz ve jakarlı dokuma makineleri ile üretim yapan firma, estetik ve tekniğin sentezi olan ürünleri ve üretimdeki esnekliği ile konusunda dünya çapında tanınan firmalar arasındadır.

+
SÖNMEZ TRANSFORMATÖR SAN.TİC.AŞ.
:

İşletme, 1975 yılında Süreyya Sönmez tarafından kurularak, amacı Türkiye elektrifikasyonu için dağıtım transformatörleri imal etmekti.1980 yılına kadar atölye boyutunda olan Sönmez Transformatör, Gebze fabrikasını kurduktan ve Anonim Şirketi statüsünden itibaren güç trafoları da imal etmeye başladı.

 

1998 yılında kadar binlerce dağıtım transformatörleri TEDAŞ, çeşitli kamu kuruluşları, özel sektöre teslim edilmiş, başarılı bir isim elde edilmiştir.2000 Yıllarında Türkiye elektrifikasyonunun tamamlanması ve dağıtım transformatörleri üreticilerinin çoğalması ile pazar karlılığını yitirmeye başladı.

 

2000 yılından itibaren; Avrupa, Afrika, Orta Doğu’da birçok ülke ile birlikte Rusya, Türkiye Cumhuriyetleri, Hindistan ve Singapur ile Ar-Ge ve ürün geliştirmeye yönelik alanlarda faaliyetlerini sürdürmektedir.

 

Sönmez Transformatör bu yıllarda elindeki bilgi birikimi ve Ar-Ge yeteneği ile özel tip transformatör imalatına ağırlık vermeye başladı. Türkiye pazarından ziyade dünya pazarlarında da market arayışına geçildi. Çeşitli fuarlar ve sektörler için özel endüstriyel çözümler müşterilere sunulmaya başlandı. 2006 yıllarından itibaren işletmenin ihracatı %5’lerden, bugün %85’lere varmıştır.