X
X
Menü
6. KOBİ VE GİRİŞİMCİLİK ÖDÜL TÖRENİ 
ÖDÜL ALANLAR
ÖDÜL ALAN KOBİLER
ARA
+
ÖZYÜRÜK AĞAÇ SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ
:

Özyürük A.Ş. kuruluşundan bu yana sürekli olarak istihdam sağlamayı, ürettiği ürünlerin ihraç niteliklerine sahip olmasını, son teknoloji ve yeni yaklaşımları uygulamayı ve bu bağlamda rekabetçi ve verimli bir şirket olmayı, aynı zamanda çevreye ve insan haklarına duyarlı olarak gelişmeyi ilke edinmiştir.

Yeni ihraç ürünleri üreterek mevcut pazarlardaki liderliğimizi koruyarak yeni pazarlar elde edip bu anlamda öncü olmayı hedeflemiş, son bilgisayar-web teknolojilerini kullanarak öncelikle şirket içi senkronize ekip oluşturmak ve iş ortaklarının satın alıcılarıyla birlikte güçlü bir iş birliği içinde olmayı ilke edinmiştir.

Global B2B platformlarında aktif mobilya üreticisi konumuna gelmek ve Türkiye'yi dünya çapında temsil durumuna gelmek misyonunu üstlenmiştir.

+
SBS BİLİMSEL BİO ÇÖZÜMLER SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
:

Firma SBS Bilimsel Bio Çözümler San. ve Tic. A.Ş., 2013 Mayıs ayında KOSGEB Ar-Ge projesi desteği ile İTÜ Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde an ürünleri ve Ar-ge firması olarak kurulmuştur. Şirket ortaklan İTÜ Gıda Mühendisliği Bölümünden Prof. Dr. Dilek Boyacıoğlu ve 15 yıldır an ürünleri konusunda çalışan gıda yüksek mühendisi Aslı Elif Sunay ve arıcılık uzmanı Taylan Samancı bir çok araştırma ve geliştirme projesinde birlikte çalışmışlardır.

 

Firma bunun bir göstergesi olarak kurulduğu KOSGEB projesi kapsamında 2013 yılında ülkemizde ilk defa, sözleşmeli arıcılık modeli ile an ürünleri (propolis, an sütü, bal, polen) üretimini başlatmıştır. Arıcılar, gıda ve ziraat mühendisleri kontrolünde, yüksek verim sağlayan özel yöntemler ile ilk defa propolis ve an sütü üretmeye ve bu ürünlerden gelir etmeye başlamıştır. Firma aynca 2 yıl boyunca yoğun olarak yürüttüğü Ar-Ge faaliyetleri ile bu ürünlerin sağlık etkilerini ortaya çıkaracak inovatif proses yöntemlerini geliştirmiş ve ürünleri piyasadaki tüm rakiplerinden daha yüksek biyolojik aktivite değerlerinde üreterek, insan tüketimine en uygun ve en yararlı hale getirmiştir.

 

2 yıl süren KOSGEB Ar-Ge ve İnovasyon projesi sonucunda propolisin biyolojik aktivitesini en yüksek oranda tutacak 8 farklı proses yöntemi ve katma değeri yüksek 13 farklı propolis içerikli ürün geliştirilmiş; ürünler ticarileşerek satışa sunulmuştur. SBS firması ürünlerinin üretiminde gerçekleştirdiği sözleşmeli arıcılık modeli ile gıda güvenliğinin temel prensiplerinden biri olan, ileriye ve geriye dönük izlenebilirliğin sağlanmasını hedeflemektedir. Böylece "KOVANDAN SOFRAYA" prensibi ile biyolojik aktivitesi korunmuş, doğal ve güvenli an ürünlerini tüketicilere ulaştırmaktadır.

 

Firma bu yöntem ile ürettiği ürünlerini yurt içinde marka tescil belgeli “BEEO” markası adı altında ve yurt dışında da yine marka tescil belgeli Bee & You markası altında satışa sunmaktadır.

 

Firma 2013 yılında KOSGEB tarafından sağlanan 50 m2’lik işlik ile çalışmaya başlamış; 2014 yılında Sarıyer’de 200 m2’lik biri ofis biri depo olmak üzere 2 yer daha kiralamış, 2016 yılında ise 1000 m2’lik bir alan kiralayarak üretim ve depo ihtiyacını karşılamıştır. Aynca yine 2016 yılında firma Bilim ve Sanayi Bakanlığı’ndan yaklaşık 1.7 milyon TL bütçeli tekno yatınm desteği alarak kapasite artınmı için makine ve ekipman yatırımına gitmiştir.

+
A PLUS PLASTİK VE ELEKTRİK SANAYİ VE TİC. LTD. ŞİRKETİ
:

İşletme 2013 yılında endüstri mühendisleri Aydan Akarsu ve Serkan Akarsu tarafından İstanbul Bayrampaşa’da kuruldu. Kurulum aşamasında Halbank'ın Kadın Girişimci Kredisi'nden ve KOSGEB Yeni Girişimci Desteklerinden faydalanılmıştır. 3 yıl içinde hızla büyüyen şirket, bu sene İstanbul 3. Havalimanı inşaatında kullanılan 110 mm çaplı boruların imalatına başlamış, mevcut kapasitesini doldurmuş durumdadır.

 

KOSGEB’in Kadın Girişimcilere sağladığı destekler ile Bayrampaşa’da, 350 metrekarelik bir işhanında ikinci el makinaların devir alınması ile şirketin kurulduğunu anlatan Aydan Akarsu, yeni girişimcilere örnek teşkil edecek başarı hikayesinde; “Arabamızı satarak aldığımız ticari panelvan ile satış yapmak için İstanbul’un bütün bölgelerinde firmamızı tanıtmaya çalıştık. Bütçe ayıramadığımız için bu tanıtım faaliyetlerindeki tek materyalimiz A4 kağıtlara aldığımız firmamızı ve ürünlerimizi tanıtan çıktılardı. Siparişten üretime, muhasebeden yüklemeye, şoförlükten temizliğe işlerin tamamında birkaç çalışanımızla birlikte gece gündüz çalışarak firmayı ayakta tuttuk.” diyor.

 

Yeni bir tedarikçinin pazara girmesinin tüm zorluklarını yaşadıklarını dile getiren Aydan Hanım, altı aylık çalışma içerisinde hiç satış yapamadıklarını vurgularken, zorlu geçen bu zaman içerisinde 125 TL’lik bir satışın tükenmekte olan umutlarını yeşerttiğini ve ardından yeni arayışlara girdiklerini başarı öyküsünde şöyle özetliyor Aydan Akarsu:

 

“Ürünlerin bir alıcısı var ve onları bulmak için farklı yollar denememiz gerekiyor. Mesai saatlerimizi daha da uzattık, internetten bulabildiğimiz yurt içi ve yurt dışındaki tüm potansiyel müşterilere mail, faks ve telefonla ulaştık. Bu arada tanıtım faaliyetlerimiz meyvelerini vermeye başladı. Yurt içinden tedarikçisiyle problem yaşayan bazı firmalar bizden fiyat talep etmeye başladılar. İlk yılın sonuna geldiğimizde tüm finans kaynaklarımız tükenmişti fakat ihracat yapabileceğimize olan inancımız vardı. 2013 yılında Cezayirli bir müşteriden aldığımız 1 konteynerlik sipariş bizim için dönüm noktası oldu. Çünkü bu sipariş firmanın kurulumundan bu zamana kadar almış olduğumuz toplam sipariş kadardı. Bu ilk yüklemeyi kendi ellerimizle yaparak başarıyla tamamladık. Müşteriden ilk defa bu kadar düzgün bir yükleme yapıldığı için teşekkür aldık. Prensip olarak Avrupa, Afrika, Balkanlar, Ortadoğu'daki müşterilerimizin siparişlerini ilk günkü özenle hazırlıyoruz.”

 

Aydan hanım, azim ve çeşitli sıkıntıları göğüsleyerek üç yıl önce kurdukları firmada artık bir iş kadını. 31 ülkeye direk olarak ihracat yapmayı başaran firma, bu yıl sonuna kadar 35 ülkeye ulaşmayı hedefliyor.

+
AKYÜREKTECH TARIM ÜRÜNLERİ VE MAKİNALARI DIŞ TİC. SAN.LTD.ŞTİ.
:

1973’de kurulan hasat sonrası hububat, bakliyat, tohum ve yağlı tohum işleme teknoloji sanayisi için makineler üretmekte olan Akyürek Technology 2013 yılında Mersin’de kuruldu.

 

Şirket bünyesinde imal edilen makinelerde; hububat, bakliyat ve yağlı tohum bünyesinde bulunan kuru sebzelerin hasat esnasında ve sonrasında ürüne karışan toz, taş, toprak, saman, cam vb. yabancı maddeleri ayırmaktadır. Makinelerde ayrıca, üründen küçük, az yetişmiş, kırılmış, yabani tohum, zedelenmiş tohum ya da başka mahsul tohumu gibi maddeleri de ayırabilme özelliğine sahip bulunmaktadır. Bu ayırma işlemi mahsulün eni, boyu ve genişliği göz önüne alınarak yapıldığı gibi temizlik kalitesini arttırmak ve ürün sınıflandırmasını gerçekleştirmek için ürünün kütlesel ağırlığı ve rengi göz önüne alınarak makineler üretmektedir. Şirkette üretilen tarımsal makineler, iç piyasa ile birlikte ihracatta da yapmaktadır.

 

Avrupa Birliği üyesi ülkelerde yetişmekte olan bakliyat ekim stratejisi doğrultusunda Bulgaristan’da bulunan şube büyütülmüş, İspanya’da yeni ortaklık girişiminde bulunmuştur. Şirket, İtalya, İspanya pazarlarına da yatırım yapmaya devam etmektedir.

 

Rusya ve Türk Cumhuriyetleri’nde faaliyetlerini sürdüren şirket, Özbekistan’a 2015 yılında 2, 2016 yılında ise 4 olmak üzere toplam 6 tesis kurmayı başarmıştır. Dünyadaki mercimek tesisi üretimi kapsamında ilk defa Dubai ve Rusya’ya anahtar teslim mercimek işleme tesisi kurulmuş ayrıca Kanada gibi mercimek ticaretinin % 80’nin oluştuğu bir ülkeye de yeni bir tesisin kurulumu için çalışmalara başlanılmıştır.

 

Akyürek Technology, ar-ge ve inovasyon faaliyetleri çerçevesinde döner elek, tohum kaplama, toz emiş filtresi, yandan boşaltmalı elevatör, çuval tutma robotu, fıstık kırma ve eleme, kabuklu fıstık ve taş ayırma makinelerini de üreterek ihracatını sürdürmektedir.

+
CRYOCAN BASINÇLI KAPLAR ENDÜSTRİYEL TESİSLER SAN. ve TİC. LTD. ŞTİ.
:

CRYOCAN, 1976 yılında Antakya'da faaliyetlerine başlayan CAN GRUP'un enerji piyasasına ürün ve hizmet sunan şirketidir. 2009 yılında Kocaeli Gebze ilçesinde faaliyetine başlayan CRYOCAN, yaptığı yatırımlar ile 7 yıl içerisinde; üretim alanını 2100 m2. kapalı alandan 12.000 m2’ye çıkarmış, üretim kapasitesini 250 ton/yıl dan İ0.200 ton/yıla yükseltmiş, çalışan sayısını 13 ten 200 kişiye arttırmış ve satış hasılatını 7 yıl da 20 kat arttırmıştır.

 

Muhtelif çift cidarlı basınçlı gaz depolama tankları, treyler dorseleri üzerine çift cidarlı basınçlı gaz (oksijen, likit doğalgaz, argon vb.) taşıma tankları ve evaporatör üreten CRYOCAN, Dünya ve Türkiye ‘de enerji sektöründe en önemli ve sürekli büyüyen, Aygaz, İpragaz, POAŞ, Lukoil v.b. yurtiçi, Gazprom, Naftal, Lukoil v.b. yurtdışı firmaların ihtiyacı olan LPG tank ve tankerlerini üretmektedir. Bu ürünlerin yanı sıra, yüksek know - how ihtiyacı bulunan kriyojenik tankları, eşanjörleri LNG ve sınai gaz sektörü için üretim gerçekleştirerek, uluslararası arenada yerini koruyan büyük şirketlere satış yaparak, tesis kurulumu ve borulamaları konusunda da servis vermektedir.

 

Enerji sektöründe, sürekli inovatif yaklaşımlar ile geleceği şekillendirerek, iş ortaklarına etkin çözümler sunan ve tercih edilen uluslararası bir firma olma doğrultusunda hedef belirleyen CRYOCAN;  Türkiye'nin uluslararası arenada hak ettiği hedefe katkıda bulunarak, marka bilincini oluşturan ve teknolojik gelişimleri takip eden bir yapının yerleşmesinde mücadelesine devam etmektedir.

 

CRYOCAN, uluslararası kaliteye verdiği önem çerçevesinde büyük yatırımlar yaparak aldığı belgeler ve uyguladığı standartlar ile dünyanın saygın üreticilerinden biri konumuna gelmiştir. ASME R Stamp, U Stamp ve S Stamp, ISO 3834, ISO TANK Containers Factory Approval Certificate, ISO 9001:2008, ISO 14001, ISO 18001, TSE 1242, CE , ADR, IMDG Type Approval Certificate, GOST, ROSTEKNADZOR, ürünlere ait Tip Onay Belgelerine sahip bulunmaktadır.

 

Firma, yaptığı müşteri odaklı çalışmalar ve üretim kalitesindeki sürekli inovatif gelişimler ile aldığı ulusal ve uluslararası kalite belgeleri sayesinde enerji piyasasında dünyanın en saygın kuruluşlarının tedarikçi listesinde yer almakta ve bu kuruluşlara ürün sunmaktadır.

 

CRYOCAN, başarılı insan kaynaklan uygulamaları ile personelinin motivasyonunu üst seviyede tutmaktadır. Kurum çalışanları “Öneri ve Ödüllendirme” sistemini uygulayarak, kurum gelişime katkı sağlamaktadır.

+
ATLANTİK PETROL ÜRÜNLERİ TİC.VE SAN. A.Ş
:

1959 yılında Topkapı Gümüşsuyu’nda Atlantik Kolektif Şirketi olarak kurulmuş olan işletme, 1977 yılında Atlantik Petrol Ürünleri Ticaret ve Sanayi Anonim Şirketi  bugün halen faaliyet yürüttüğü Halkalı Cad. No:230 adresinde bulunmaktadır. Başlangıçta gresler ve özel Endüstriyel ürünler üzerine çalışmalarını sürdüren şirket, 80’li yıllarda Türkiye’nin genel siyasi durumunun etkisiyle büyüme hedefleri koyamamış ve sadece varlığını sürdürme politikası izlemiştir. Bu zamanlarda mevcut müşterilerini korumuş ve buna ek olarak ELF markasının gres dolumunu yapmıştır.

 

2000’li yıllarda Türkiye’de gelişmeye başlayan Motor yağı üretimi alanına yönelen şirket  2004’te aldığı 30 yıl geçerliliği olan Madeni yağ üretim lisansı ile bu sektörde uzun vadeli hedefler belirlemeye başlamıştır. 

 

İlk olarak Gres ve Endüstriyel ürünlerde kullanılan Atlantik markasının dışında, motor yağlarında kullanılabilecek RASCH markasının tescili sağlandı. Yurt içi pazarda kısa zamanda kabul gören bu markayı  yurt dışında da pazarlamak Türkiye’den eksik olmayan ekonomik kriz kaygılarıyla daha da önemli hale geliyordu.

 

2008 yılında Irak’a yapılan ilk ihracat ile bu çalışmalar daha da hız kazandı. 2008 – 2009 yıllarında ihracat ülke sayısı İsrail ve Fas’ın portföye katılımıyla 3’e çıkmıştır; yıl sonu  % 51’i iç piyasa ve % 49’u dış piyasa şeklinde gerçekleşti. 2009-2010 yılında makine ve ekipman yatırımı ile kapasite artırımı gerçekleştiren işletme,   gerek  iç  gerekse dış piyasaya yönelik pazarlama çalışmalarına hız verdi. Yine bu dönemde Senegal, Moritanya ve Tunus ile Irak’ta 2 farklı mümessil ile anlaşma yaptı, yıl sonu satışları  % 47’si iç piyasa ve % 53’ü dış piyasa şeklinde gerçekleşti.

 

Artık RASCH markası hem iç piyasada hem de dış piyasada kendini kanıtlamış bir marka halini almış ve prestij artırım çalışmalarıyla her gün yeni bir pazarda daha tüketiciyle buluşturulmuştur. 2010-2011 yılında alt yapısı tamamen oturmuş müşteri  taleplerine kısa zamanda cevap vermeyi başaran  ve bu taleplerle hem ürün gamını hem de marka sayısını artıran Atlantik Petrol belirlenen hedefleri de aşan sonuçlara ulaşmıştır. 

+
MESPA SAĞLIK MALZEMELERİ SAN. VE TİC.A.Ş.
:

MESPA Sağlık Malzemeleri A.Ş. 1996 yılında Mehmet Polat tarafından Gaziantep’de kurulmuştur. Endüstriyel atılım, kalite, ve hastalar ile sağlık sektörü çalışanlarının tüm ihtiyaçlarına cevap veren bir marka olarak sektörde yerini aldı. Hasta yatakları, sedyeler, medikal arabalar gibi geniş ürün yelpazesiyle 65’i aşkın ülkede güvenilir bir çözüm ortağı oldu. İleri teknolojiyle, titiz kalite kontrol, sektörün ihtiyaçlarının bilinci ve Ar&Ge birimleri ile bölgesel olarak değişen taleplere hızla cevap verebilen, hastane ekipmanı üretiminde öncü bir kuruluşlar arasında yerini aldı.

 

“Her şey bir adım daha fazla atmak ile ilgili.” Mespa Sağlık Malzemeleri A.Ş.’yi endüstriyel atılımlarıyla bilinen bir şirket, kaliteyle birlikte anılan bir isim, hastaların ve sağlık sektörü çalışanlarının tüm ihtiyaçlarına cevap veren bir marka yapan bu felsefedir. “Hastaların ve müşterilerin beklentilerine daha fazlasıyla cevap vermek” şirket prensibi doğrultusunda, yataklardan paslanmaz çeliğe uzanan geniş bir yelpazede ürünler sunan Mespa, 60’i aşkın ülkede güvenilir bir çözüm ortağıdır.

 

İleri teknolojiye sahip üretim hattı, titiz Kalite Kontrol, sektörün ihtiyaçlarının bilincinde Ar&Ge birimleri ve hepsi alanında uzman kadrosu ile Mespa, bölgesel olarak değişen taleplere hızla cevap verebilen, hastane ekipmanı üretiminde öncü bir kuruluştur.

 

Kapsamlı müşteri ilişkileri ve satış sonrası hizmetleri yanında bu özelliği Mespa’nın 18 yıllık aktivite sürecinde elde ettiği global başarının arkasındaki bir diğer önemli faktördür. Müşteri ilişkilerine farklı yaklaşımı ki bu, müşteri taleplerine öncelik vermek ve satışın uzun süreli bir ortaklık olduğu bilincidir, Mespa’ya olan müşteri sadakatinin önemli unsurlarındandır.

 

Ve bu gerçeğin bilincinde olmak, Mespa’nın, hastalar ve sağlık sektörü çalışanlarına daha iyi iyileşme ve çalışma koşulları sağlamak için en son teknolojiyle üretim yapmasının, yeni ürünlerin geliştirilmesi için geniş fonlar oluşturmasının arkasındaki en önemli etkendir. Bütün bunlar hastalar, hastane çalışanları ve değerli müşterilerimiz için bir adım daha fazla atabilmek için… Yaptıklarımız, yaşamı desteklemek için.

+
KAPADOKYA BALON BAKIM A.Ş.
:

Kapadokya Balon Bakım Merkezi 5 ortaklı olarak 2015 yılında KOSGEB’in İş birliği – Güç birliği desteği ile kuruldu. 12 personeliyle, bölgedeki 25 balon firmasının, 250 adet balonuna SYK (Sürekli Uçuşa Elverişlilik Yönetim Kuruluşu) ve F-Bakım Kuruluşu olarak hizmet veriyor.

 

Ülkemizde uçuş yapan tüm Sıcak hava balonlarının bakım ve tamiratlarını yapmaktadır. Sıcak hava balonculuğunda bakım ve uçuşa elverişlilik (yıllık muayene) iş ve işlemlerine yönelik, proje ortakları ve bölgedeki diğer sıcak hava baloncularının sivil havacılık mevzuatına uygun olarak periyodik bakım ve onarım hizmetlerini karşılamaktadır.

 

KOSGEB projesi ile, Türkiye’de sıcak hava balonu uçuşu gerçekleştiren işletmelerin sıcak hava balonlarına bakım kontrol desteğinin sağlanması, balon uçuşlarında kaza riskinin azaltılması ve güvenli uçuşların yapılması, bölge turizmini olumsuz yönde etkileyecek kazaların önlenmesi; bu amaçla alınacak ortak balon bakım hizmetinin standartlara uygun bir merkez tarafından tek elden gerçekleştirilerek kaliteli hizmetin verilmesi hedeflenmiştir.

 

Sivil Havacılık tarafından; bütün balon işletmelerine 31.03.2015 tarihli yazısında ; hava aracı işleticilerinin ( SHY-MYönetmeliği) 14.05.2015 tarihine kadar işlettiği hava aracının Sürekli Uçuşa Elverişlilik Yönetimi için söz konusu yönetmelik ve talimatın 7. bölümü kapsamında SYK (Sürekli Uçuşa Elverişlilik) onayı alması veya uygun bir şekilde onay almış SYK kuruluşu ile sözleşme yapması, aksi taktirde uçuş yapamayacaklarına dair gelen yazıyla birlikte Balon işletmecilerinin birlikten güç doğar mantığıyla bir araya gelerek SYK ve F-Bakım kuruluşu kurmak fikrinin hayata geçirilmesi sonucunca KOSGEB iş birliği güçbirliği projesi ile KBBM (Kapadokya Balon Bakım Merkezi) kurulmuştur.

 

Kapadokya Balon Bakım Merkezi kurulurken dünya çapında kabul görmüş ve lider konumunda bulunan, sektörde söz sahibi tüm balon üreticilerinden eğitim/kurs / yetki alarak, bu doğrultuda hizmet vermeye başlamıştır. Bakım konusunda KBBM'nin eğitimli, profesyonel ekibiyle her zaman ilerlemeyi ve büyümeyi hedeflemektedir.

 

Türkiye’de faaliyet gösteren sıcak hava balonlarının olası hasar, tahribat, yıpranma, kaza, arıza gibi durumlarda tamir, onarım, bakım ve muayene işlerinin yetkili ve branşında uzman kişiler tarafından en iyi şekilde giderilmesi; uçuş standartlarının en üst düzeyde ve güven içerisinde gerçekleştirilmesi için böyle bir bakım merkezinin kurulması hem sektörün güvenliği ve sürdürülebilirliği açısından hemde ülke turizmine katkıda bulunmak açısından zaruret olarak görülmüştür.

+
UYSAL MADENCİLİK NAKLİYAT SAN. ve TİC. LTD. ŞTİ.
:

Trakya bölgesinde bulunan linyit yatakları üzerinde faaliyet gösteren işletme, 2005 yılından itibaren maliyetlerini düşürmek, çevreci sistemler geliştirmek ve kaliteli ürün üreterek bölgedeki ve ülkedeki diğer kömür madencilerinden farklılaşmak üzere çalışmalarına hız vermiştir. Bu kapsamda İşletme Müdürü olarak Maden Mühendisi istihdam edilerek “Linyit Zenginleştirme Tesislerinde Verimlilik Artışı” konulu yüksek lisans çalışmasını yapması teşvik edilmiştir. Bu çerçevede ortaya çıkan yüksek lisans tezinin uygulama alanı işletmenin kömür zenginleştirme sahası olmuştur.

 

Uysal Madencilik, bölgedeki kömürlere özgün bir sorun olan nem problemi için, TÜBİTAK TEYDEB kapsamında gerçekleştirilen özgün kurutma sistemi Ar-Ge projesini hayata geçirdi. Yine, kömür enginleştirme sistemlerinde su kullanımının önüne geçmek için farklı ar-ge projelerini hayata geçirdi.

 

Tüm bu çalışmalarının sonucunda birim zamanda işlenen ürün miktarı arttığı gibi, su tüketimi azalıp çevreci teknolojilere geçiş sağlandı. Verimlilik artışı kapasite artışı ve karlılığı beraberinde getirdi. Kömürlerin düşük nemli olarak satılması kalorifik olarak fiyatlandırılan kömür için önemli bir gelir kaynağını oldu.

 

Uysal Madencilik, tüm bu gelişim sürecinin sonucu olarak 2009 yılından itibaren vergi rekortmeni Malkara vergi rekortmeni olup, Tekirdağ ölçeğinde ise sürekli ilk 20 içerisinde yer aldı.

 

Ar-Ge çalışmalarına önem vermenin getirilerini fazlası ile gören işletme, bu kapsamdaki faaliyetlerin kurumsallaşması için yeni bir Ar-Ge firması kurarak maden sektöründe yenilikçi süreç ve teknoloji geliştirilmesi konusunda çalışmalara odaklanmayı sağladı. Şirket gelişimini, çevreci ve verimli teknolojilerin yerli linyit kaynaklarının ihtiyaçlarına göre geliştirilmesi ve üretim süreçlerine entegrasyonu üzerine odaklayan işletme, bu çerçevede yıllar içersinde bir çok proje geliştirdi.