X
X
Menü
6. KOBİ VE GİRİŞİMCİLİK ÖDÜL TÖRENİ 
AKYÜREKTECH TARIM ÜRÜNLERİ VE MAKİNALARI DIŞ TİC. SAN.LTD.ŞTİ.

1973’de kurulan hasat sonrası hububat, bakliyat, tohum ve yağlı tohum işleme teknoloji sanayisi için makineler üretmekte olan Akyürek Technology 2013 yılında Mersin’de kuruldu.

 

Şirket bünyesinde imal edilen makinelerde; hububat, bakliyat ve yağlı tohum bünyesinde bulunan kuru sebzelerin hasat esnasında ve sonrasında ürüne karışan toz, taş, toprak, saman, cam vb. yabancı maddeleri ayırmaktadır. Makinelerde ayrıca, üründen küçük, az yetişmiş, kırılmış, yabani tohum, zedelenmiş tohum ya da başka mahsul tohumu gibi maddeleri de ayırabilme özelliğine sahip bulunmaktadır. Bu ayırma işlemi mahsulün eni, boyu ve genişliği göz önüne alınarak yapıldığı gibi temizlik kalitesini arttırmak ve ürün sınıflandırmasını gerçekleştirmek için ürünün kütlesel ağırlığı ve rengi göz önüne alınarak makineler üretmektedir. Şirkette üretilen tarımsal makineler, iç piyasa ile birlikte ihracatta da yapmaktadır.

 

Avrupa Birliği üyesi ülkelerde yetişmekte olan bakliyat ekim stratejisi doğrultusunda Bulgaristan’da bulunan şube büyütülmüş, İspanya’da yeni ortaklık girişiminde bulunmuştur. Şirket, İtalya, İspanya pazarlarına da yatırım yapmaya devam etmektedir.

 

Rusya ve Türk Cumhuriyetleri’nde faaliyetlerini sürdüren şirket, Özbekistan’a 2015 yılında 2, 2016 yılında ise 4 olmak üzere toplam 6 tesis kurmayı başarmıştır. Dünyadaki mercimek tesisi üretimi kapsamında ilk defa Dubai ve Rusya’ya anahtar teslim mercimek işleme tesisi kurulmuş ayrıca Kanada gibi mercimek ticaretinin % 80’nin oluştuğu bir ülkeye de yeni bir tesisin kurulumu için çalışmalara başlanılmıştır.

 

Akyürek Technology, ar-ge ve inovasyon faaliyetleri çerçevesinde döner elek, tohum kaplama, toz emiş filtresi, yandan boşaltmalı elevatör, çuval tutma robotu, fıstık kırma ve eleme, kabuklu fıstık ve taş ayırma makinelerini de üreterek ihracatını sürdürmektedir.