X
X
Menü
6. KOBİ VE GİRİŞİMCİLİK ÖDÜL TÖRENİ 
POLİNER PLASTİK AMBALAJ GERİ DÖNÜŞÜM DERİ SAN.TİC.A.Ş.

Poliner A.Ş. 1998 yılında, Bursa’da 200 metrekarelik küçük bir atölyede 30 ton/ay polietilen ambalaj üretim kapasitesi ile faaliyetine başlamış olup, bugün 8.000 metrekare kapalı alanda 1.000 ton/ay kapasite ve 133 personel ile faaliyetini sürdürmektedir.

 

Poliner Plastik, hizmet verdiği sektörlerden gelen taleplerin yıldan yıla artış göstermesiyle ilave makine yatırımları gerçekleştirmiş ve kapasite artışı sağlamıştır. Kapasitenin artması, beraberinde üretimden çıkan ve geri dönüştürülebilir özellikte olan fire (üretim artığı) miktarında da artışa sebep olmuştur. Bu durum ve işletmenin çevre duyarlılığı atık geri dönüşümü konusunda faaliyetlerinin başlangıcı olmuştur. BEBKA’nın desteğiyle yürütülen proje ile geri dönüşüm makinesi yatırımı yapan işletme, projenin devamında da Ambalaj Atığı Toplama Ayırma ve Geri Kazanımı konusunda lisans almıştır. Yatırımı yapılan makinenin teknolojisi sayesinde bölgede toplanan polietilen atıklar ve üretim fireleri %100 oranda geri dönüştürülmeye ve orijinal hammaddeye ikame ikinci kalite hammadde olarak üretimde kullanılmaya başlamıştır. İşletme 360 ton/ay polietilen ambalaj atığı geri kazanım kapasitesine sahiptir.

 

Poliner A.Ş. nin ileriye dönük faaliyetleri arasındaki önceliği çevre dostu üretim şeklini sürdürülebilir kılarak müşterilerini ikinci kalite ambalaj kullanımına teşvik etmek ve geri dönüşüm tesisini genişletmektir.

 

İşletme, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen 2016 yılı Verimlilik Proje Ödülleri kapsamında orta büyüklükteki işletme kategorisinde üçüncülük ödülü almıştır.

 

2014 Yılında da Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Ekonomiye Değer Katanlar ödül töreninde En Başarılı Kobiler kategorisinde ödül almıştır.