X
X
Menü
6. KOBİ VE GİRİŞİMCİLİK ÖDÜL TÖRENİ 
SUN-KA SUNGURLU KAĞITÇILIK SAN. TİC. LTD. ŞTİ.

SUN-KA SUNGURLU KAĞITÇILIK SAN. TİC. LTD. ŞTİ. , geçmişi 30 yıla yaklaşan bir aile işletmesidir. Çorum-Sungurlu'da ticaretle uğraşan Ayhan Öztekin, 80'li yılların sonunda ticaretten imalat sanayine yönelmeye karar vermiş ve sektör araştırmalarına başlamıştır.

 

Ülkemizde her dönem ihtiyaç duyulan kâğıt sektöründeki boşluğu gören Öztekin, 1989 yılında “Ayhan Kâğıt” adıyla kendi fabrikasını kurmuş ve gri karton üretimine başlamıştır.

 

Sungurlu'nun coğrafi pozisyonunun lojistik avantajları ve ötedenberi süregelen yüksek talep ve arzdaki sıkıntı, işlerin kısa sürede büyümesini sağlamıştır. Kuruluşundan sadece 2 yıl sonra, 1991 yılında, aile üyelerinin ortaklığında şirketleşme karan alınarak, bulunduğu bölgenin ve kendi doğduğu toprakların ismini alan Sun-Ka Sungurlu Kâğıt San. Ltd. Şirketi kurulmuştur.

 

Günlük 1.000 kg gibi düşük bir kapasite ile üretimine başlayan Sun-Ka, aynı hızla büyümeyi sürdürmüş ve bir kaç yıl içinde üretimini 15 kat kadar artırmıştır. 2001 yılı mali krizinde şirket öz sermayesi güçlendirilmek amacıyla aile dışından bir ortak şirkete katılmıştır. 2002 yılında ürün gamında geliştirme yapılarak, yan mamul olan bobin gri karton ebatlanarak mamul ürüne dönüştürülmüş, istenilen renk ve ebatta laminasyon-ebat karton üretimi yapabilir hale gelinmiştir. Bu yatırımla birlikte büyüme hızlanmıştır. Müşterilerinden gelen artan kalite talepleri sonucunda 2006 yılında büyük bir yatırımla makine parkını yenilemiş ve yapılan bu büyük revizyon ile işletme, yurt içinde yer alan 7 gri karton fabrikası içerisinde önemli bir noktaya gelmiştir. Bugün, 15.000 metrekare alana kurulu fabrikası ile üretim miktarını artıran Sun-Ka, ülkemizin en büyük 5 gri karton üreticisi arasında yer almaktadır.

 

Mobilya imalatından, tekstil sektörüne, kırtasiyeden, ambalaj sanayine ve hatta savunma sanayine kadar uzanan geniş bir kullanım alanına sahip gri ve lamine kartona olan talep, bu sektörlerdeki büyümeye ve çevre bilincinin gelişmesine paralel olarak her geçen gün artmaktadır.

 

Başkent ve Karadeniz bağlantı kavşağında, Anadolu’nun kalbinde yer alan küçük bir ilçede, mütevazı koşullarda kurulan Sun-Ka, 30 yıla yaklaşan deneyimi, dünya ve ülke ekonomisindeki dalgalanmalara dayanıklı esnek ve kurumsal yapısı, yenilenmiş makine parkı ve modem işleyişi ile üretmeye, büyümeye ve katma değer oluşturmaya devam etmektedir.