X
X
Menü
6. KOBİ VE GİRİŞİMCİLİK ÖDÜL TÖRENİ 
UYSAL MADENCİLİK NAKLİYAT SAN. ve TİC. LTD. ŞTİ.

Trakya bölgesinde bulunan linyit yatakları üzerinde faaliyet gösteren işletme, 2005 yılından itibaren maliyetlerini düşürmek, çevreci sistemler geliştirmek ve kaliteli ürün üreterek bölgedeki ve ülkedeki diğer kömür madencilerinden farklılaşmak üzere çalışmalarına hız vermiştir. Bu kapsamda İşletme Müdürü olarak Maden Mühendisi istihdam edilerek “Linyit Zenginleştirme Tesislerinde Verimlilik Artışı” konulu yüksek lisans çalışmasını yapması teşvik edilmiştir. Bu çerçevede ortaya çıkan yüksek lisans tezinin uygulama alanı işletmenin kömür zenginleştirme sahası olmuştur.

 

Uysal Madencilik, bölgedeki kömürlere özgün bir sorun olan nem problemi için, TÜBİTAK TEYDEB kapsamında gerçekleştirilen özgün kurutma sistemi Ar-Ge projesini hayata geçirdi. Yine, kömür enginleştirme sistemlerinde su kullanımının önüne geçmek için farklı ar-ge projelerini hayata geçirdi.

 

Tüm bu çalışmalarının sonucunda birim zamanda işlenen ürün miktarı arttığı gibi, su tüketimi azalıp çevreci teknolojilere geçiş sağlandı. Verimlilik artışı kapasite artışı ve karlılığı beraberinde getirdi. Kömürlerin düşük nemli olarak satılması kalorifik olarak fiyatlandırılan kömür için önemli bir gelir kaynağını oldu.

 

Uysal Madencilik, tüm bu gelişim sürecinin sonucu olarak 2009 yılından itibaren vergi rekortmeni Malkara vergi rekortmeni olup, Tekirdağ ölçeğinde ise sürekli ilk 20 içerisinde yer aldı.

 

Ar-Ge çalışmalarına önem vermenin getirilerini fazlası ile gören işletme, bu kapsamdaki faaliyetlerin kurumsallaşması için yeni bir Ar-Ge firması kurarak maden sektöründe yenilikçi süreç ve teknoloji geliştirilmesi konusunda çalışmalara odaklanmayı sağladı. Şirket gelişimini, çevreci ve verimli teknolojilerin yerli linyit kaynaklarının ihtiyaçlarına göre geliştirilmesi ve üretim süreçlerine entegrasyonu üzerine odaklayan işletme, bu çerçevede yıllar içersinde bir çok proje geliştirdi.