X
X
Menü
6. KOBİ VE GİRİŞİMCİLİK ÖDÜL TÖRENİ 
ATLANTİK PETROL ÜRÜNLERİ TİC.VE SAN. A.Ş

1959 yılında Topkapı Gümüşsuyu’nda Atlantik Kolektif Şirketi olarak kurulmuş olan işletme, 1977 yılında Atlantik Petrol Ürünleri Ticaret ve Sanayi Anonim Şirketi  bugün halen faaliyet yürüttüğü Halkalı Cad. No:230 adresinde bulunmaktadır. Başlangıçta gresler ve özel Endüstriyel ürünler üzerine çalışmalarını sürdüren şirket, 80’li yıllarda Türkiye’nin genel siyasi durumunun etkisiyle büyüme hedefleri koyamamış ve sadece varlığını sürdürme politikası izlemiştir. Bu zamanlarda mevcut müşterilerini korumuş ve buna ek olarak ELF markasının gres dolumunu yapmıştır.

 

2000’li yıllarda Türkiye’de gelişmeye başlayan Motor yağı üretimi alanına yönelen şirket  2004’te aldığı 30 yıl geçerliliği olan Madeni yağ üretim lisansı ile bu sektörde uzun vadeli hedefler belirlemeye başlamıştır. 

 

İlk olarak Gres ve Endüstriyel ürünlerde kullanılan Atlantik markasının dışında, motor yağlarında kullanılabilecek RASCH markasının tescili sağlandı. Yurt içi pazarda kısa zamanda kabul gören bu markayı  yurt dışında da pazarlamak Türkiye’den eksik olmayan ekonomik kriz kaygılarıyla daha da önemli hale geliyordu.

 

2008 yılında Irak’a yapılan ilk ihracat ile bu çalışmalar daha da hız kazandı. 2008 – 2009 yıllarında ihracat ülke sayısı İsrail ve Fas’ın portföye katılımıyla 3’e çıkmıştır; yıl sonu  % 51’i iç piyasa ve % 49’u dış piyasa şeklinde gerçekleşti. 2009-2010 yılında makine ve ekipman yatırımı ile kapasite artırımı gerçekleştiren işletme,   gerek  iç  gerekse dış piyasaya yönelik pazarlama çalışmalarına hız verdi. Yine bu dönemde Senegal, Moritanya ve Tunus ile Irak’ta 2 farklı mümessil ile anlaşma yaptı, yıl sonu satışları  % 47’si iç piyasa ve % 53’ü dış piyasa şeklinde gerçekleşti.

 

Artık RASCH markası hem iç piyasada hem de dış piyasada kendini kanıtlamış bir marka halini almış ve prestij artırım çalışmalarıyla her gün yeni bir pazarda daha tüketiciyle buluşturulmuştur. 2010-2011 yılında alt yapısı tamamen oturmuş müşteri  taleplerine kısa zamanda cevap vermeyi başaran  ve bu taleplerle hem ürün gamını hem de marka sayısını artıran Atlantik Petrol belirlenen hedefleri de aşan sonuçlara ulaşmıştır.