X
X
Menü
6. KOBİ VE GİRİŞİMCİLİK ÖDÜL TÖRENİ 
NÜVE SANAYİ MALZEMELERİ İMALAT VE TİCARET A.Ş.

NÜVE,  iş dünyasına 1968 tarihinde şirketin başlıca faaliyet konusu tesisat ve inşaat işleri ve bu işlerde kullanılan her tür malzeme, hammadde ve yedek parçaların ticaretini ve ithalatını yaparak başladı. İlerleyen yıllarda piyasadan gelen talep üzerine basit elektronik dağıtım panoları yapmaya başlayan şirket, ilk imalat tecrübesini de bu şekilde edinmiş oldu.

 

Laboratuvar cihazları üretimine ilk defa 1976 yılında Ankara’nın Siteler semtinde kiralık bir atölyede başlandı. Şu anda Esenboğa Yolu üzerinde mevcut olan fabrikaya geçiş 1981 yılında olmuştur. 1981 yılından itibaren kendine ait bir yerde, daha sağlıklı bir ortamda daha modem tezgâhlarla üretime devam eden NÜVE'nin ilk ürün gamını kuru havalı stabilizatörler, su banyoları ve santrifüjler oluşturmaktaydı. Kalitesi ve çeşitleri her geçen gün artan ürünlerin ilk ihracatı 1982 yılında Ürdün’e gerçekleştirildi. 1980’li yılların sonunda ise ürünlerin gerçek anlamda yurt dışına pazarlaması yapılmaya başlandı.

 

Bugün ise şu anda 16 farklı ürün grubu altında 85 model cihazın üretimini yapmaktadır. İhracat yapılan ülke sayısı 106 olup, ihracat pastası içinde Avrupa ülkeleri %40 oranı ile en büyük payı almaktadır. Yurt içinde ise ülke geneline yayılmış 29 bayisi ile tüm Türkiye’ye hizmet verip, %60 pazar payının olduğunu tahmin edilmektedir. Türkiye’de kendi alanında pek çok ilki üreten bir firma olarak daha çok ilki üretmeyi hedeflemektedir.