X
X
Menü
6. KOBİ VE GİRİŞİMCİLİK ÖDÜL TÖRENİ 
SÖNMEZ TRANSFORMATÖR SAN.TİC.AŞ.

İşletme, 1975 yılında Süreyya Sönmez tarafından kurularak, amacı Türkiye elektrifikasyonu için dağıtım transformatörleri imal etmekti.1980 yılına kadar atölye boyutunda olan Sönmez Transformatör, Gebze fabrikasını kurduktan ve Anonim Şirketi statüsünden itibaren güç trafoları da imal etmeye başladı.

 

1998 yılında kadar binlerce dağıtım transformatörleri TEDAŞ, çeşitli kamu kuruluşları, özel sektöre teslim edilmiş, başarılı bir isim elde edilmiştir.2000 Yıllarında Türkiye elektrifikasyonunun tamamlanması ve dağıtım transformatörleri üreticilerinin çoğalması ile pazar karlılığını yitirmeye başladı.

 

2000 yılından itibaren; Avrupa, Afrika, Orta Doğu’da birçok ülke ile birlikte Rusya, Türkiye Cumhuriyetleri, Hindistan ve Singapur ile Ar-Ge ve ürün geliştirmeye yönelik alanlarda faaliyetlerini sürdürmektedir.

 

Sönmez Transformatör bu yıllarda elindeki bilgi birikimi ve Ar-Ge yeteneği ile özel tip transformatör imalatına ağırlık vermeye başladı. Türkiye pazarından ziyade dünya pazarlarında da market arayışına geçildi. Çeşitli fuarlar ve sektörler için özel endüstriyel çözümler müşterilere sunulmaya başlandı. 2006 yıllarından itibaren işletmenin ihracatı %5’lerden, bugün %85’lere varmıştır.