X
X
Menü
6. KOBİ VE GİRİŞİMCİLİK ÖDÜL TÖRENİ 
SBS BİLİMSEL BİO ÇÖZÜMLER SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

Firma SBS Bilimsel Bio Çözümler San. ve Tic. A.Ş., 2013 Mayıs ayında KOSGEB Ar-Ge projesi desteği ile İTÜ Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde an ürünleri ve Ar-ge firması olarak kurulmuştur. Şirket ortaklan İTÜ Gıda Mühendisliği Bölümünden Prof. Dr. Dilek Boyacıoğlu ve 15 yıldır an ürünleri konusunda çalışan gıda yüksek mühendisi Aslı Elif Sunay ve arıcılık uzmanı Taylan Samancı bir çok araştırma ve geliştirme projesinde birlikte çalışmışlardır.

 

Firma bunun bir göstergesi olarak kurulduğu KOSGEB projesi kapsamında 2013 yılında ülkemizde ilk defa, sözleşmeli arıcılık modeli ile an ürünleri (propolis, an sütü, bal, polen) üretimini başlatmıştır. Arıcılar, gıda ve ziraat mühendisleri kontrolünde, yüksek verim sağlayan özel yöntemler ile ilk defa propolis ve an sütü üretmeye ve bu ürünlerden gelir etmeye başlamıştır. Firma aynca 2 yıl boyunca yoğun olarak yürüttüğü Ar-Ge faaliyetleri ile bu ürünlerin sağlık etkilerini ortaya çıkaracak inovatif proses yöntemlerini geliştirmiş ve ürünleri piyasadaki tüm rakiplerinden daha yüksek biyolojik aktivite değerlerinde üreterek, insan tüketimine en uygun ve en yararlı hale getirmiştir.

 

2 yıl süren KOSGEB Ar-Ge ve İnovasyon projesi sonucunda propolisin biyolojik aktivitesini en yüksek oranda tutacak 8 farklı proses yöntemi ve katma değeri yüksek 13 farklı propolis içerikli ürün geliştirilmiş; ürünler ticarileşerek satışa sunulmuştur. SBS firması ürünlerinin üretiminde gerçekleştirdiği sözleşmeli arıcılık modeli ile gıda güvenliğinin temel prensiplerinden biri olan, ileriye ve geriye dönük izlenebilirliğin sağlanmasını hedeflemektedir. Böylece "KOVANDAN SOFRAYA" prensibi ile biyolojik aktivitesi korunmuş, doğal ve güvenli an ürünlerini tüketicilere ulaştırmaktadır.

 

Firma bu yöntem ile ürettiği ürünlerini yurt içinde marka tescil belgeli “BEEO” markası adı altında ve yurt dışında da yine marka tescil belgeli Bee & You markası altında satışa sunmaktadır.

 

Firma 2013 yılında KOSGEB tarafından sağlanan 50 m2’lik işlik ile çalışmaya başlamış; 2014 yılında Sarıyer’de 200 m2’lik biri ofis biri depo olmak üzere 2 yer daha kiralamış, 2016 yılında ise 1000 m2’lik bir alan kiralayarak üretim ve depo ihtiyacını karşılamıştır. Aynca yine 2016 yılında firma Bilim ve Sanayi Bakanlığı’ndan yaklaşık 1.7 milyon TL bütçeli tekno yatınm desteği alarak kapasite artınmı için makine ve ekipman yatırımına gitmiştir.